Terviseuudised

LISTEERIABAKTER ON LIIKVEL. Keda ohustab raske haigus listerioos? 

Toimetas Sirje Maasikamäe 11.07.2018, 12:47

Hiljut peatati osade külmutatud köögiviljasegude müük, kuna seal sisalduv mais võib olla saastunud listeeriabakteriga. Kus veel võib seda bakterit leiduda ja kellele on see ohtlik?

Listeeriabakter põhjustab haigust nimega listerioos. Listerioosi esineb harva, kuid suremus sellesse on suur - iga neljas haigestunu sureb. Haigus avaldub palaviku, meningiidi ehk ajukelmete põletiku või seedetrakti häiretena.

Listerioos ohustab eelkõige immuunpuudulikkusega inimesi, terved täiskasvanud ja lapsed haigestuvad harva raskelt. 

Kus leidub listeeriabakterit?

Listeriaabakterit võib leiduda kuumutamata toitudes: tooretes puu ja -köögiviljades, toores lihas ja kalas, pastöriseerimata piimas ja sellest valmistatud juustudes, aga ka ebapiisavalt kuumutatud toiduainetes. Ka kuumutatud toiduained võivad saastuda listeeriabakteriga. 

Miks on listeeria ohtlik?

Listeeriabakter on võimeline paljunema külmkapis seal hoitavatel saastunud toiduainetel, st toiduainete säilitamine külmkapis ei välista täiesti listeeria paljunemist. Listeeria säilib külmutatud ja kuivatatud toiduainetes kaua, isegi aastaid. Riskirühma kuuluvatele inimestel võib ka väike kogus listeeriat põhjustada raske haiguse. 

Kes haigestuvad kergemini listerioosi?

Listerioosi riskigruppi kuuluvad rasedad, vastsündinud, vanurid, inimesed, kellele on siiratud organid, immuunpuudulikkusega inimesed. Ka krooniliste haiguste põdejad (vähkkasvajad, diabeet, südamehaigused, AIDS, alkoholism).

Kuidas vältida nakatumist?
Riskigruppi kuuluvad inimesed peaksid külmutatud köögivilju enne söömist kindlasti kuumutama ja mitte sööma ebapiisavalt kuumutatud liha (ka mitte maitsma). Ei ole soovitatav juua pastöriseerimata piima ja sellest toodetud piimasaadusi, suitsutatud kala, toorest pesemata puu- ja köögivilja. Noad ja lõikelauad tuleb korralikult pesta pärast toorete toiduainetega tegelemist. Oluline on ka isiklik hügieen, eeskätt käte pesemine seebi ja veega.

Allikas: Terviseamet, Thl.fi

Tasumiseks helistage

Kõne tuleb teha 60 sekundi jooksul.
Hind: 3,00 €, Teenustasu 0,32 €
Kokku: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Tasumiseks kinnita ost

Kinnitan ostu: 3,32 €

Maksumus lisatakse telefoniarvele või arvestatakse maha kõnekaardi ettemaksu jäägist.

Ost ebaõnnestus
Proovi uuesti

Päevapilet ostetud